Globális környezeti problémák
Projektmunka: plakát készítése + kiselőadás
3. Az ózonréteg vékonyodása
Az ózonréteg véd meg minket a Nap legerősebb UV-sugarai ellen. Nélküle egész egyszerűen nem is létezhetnénk.
Az ózonréteg általában már a földfelszín felett 10-17 kilométeres magasságban elkezdődik, és egészen 50 kilométer magasra felnyúlik. Azonban az ózonréteg vastagsága jelentősen változik világszerte. Az Egyenlítő felett a legvastagabb, a sarkok felett a legvékonyabb.
A sztratoszférában (Föld légkörének egyik rétege) található ózon kémiai képlete O3, az oxigéné pedig, melyet a levegőből belélegzünk, O2.
A légkörbe kerülő freongáz pusztítja az ózonréteget, és a téli hónapokban ózonlyuk kialakulásához vezet a Föld sarkai felett. A freongázt főleg a hűtőgépgyártásban és spray-k hajtógázaként használták. E gáz további használatát a Montreáli Jegyzőkönyvben tiltották be 1987-ben, ma már tilos előállítani és felhasználni e vegyületet.
Azonban az ózonrétegen valójában nincsen „lyuk”. Amit annak nevezünk, az egy olyan terület az Antarktisz feletti légkörben, ahol augusztus és október között kevesebb az ózon, mint a földgolyó más részein. Ez azért veszélyes, mert a bejutó napsugárzás nagyenergiájú UV sugarait így az ózonréteg nem tudja elnyelni. Ez az UV sugárzás pedig bőrrákot, szem elváltozásokat okozhat embereknél és állatoknál, növények esetében pedig terméscsökkenést idézhet elő.
A Montreáli Jegyzőkönyv aláírása óta nem lehet freongázt használni és előállítani, és kis mértékben ugyan, de megfigyelhető az ózonpajzs vastagodása. Így ez egy globális környezetvédelmi sikerként könyvelhető el.
Feladatok:
- Tüntessétek fel a poszteren az ózonréteg elhelyezkedését, legfőbb feladatát!
- Kis folyamatábrán mutassátok be az „ózonlyuk” kialakulásának menetét!
- Térjetek ki az egészségügyi hatásokra is!
- Hasznos olvasmány: https://ng.24.hu/fold/2022/10/15/a-csokkenes-ellenere-is-nagy-az-antarktiszi-ozonlyuk/
- tankönyv: 138-139. oldal